در تابستان چه بکاریم؟ محصولات قابل کشت در تابستان

محصولات قابل کشت در تابستان

فصل تابستان فصلی است که در آن می توانید محصولات خود را برداشت کنید اما سوال این جاست که چه چیزهایی در این فصل می تواند برای کاشت و برداشت مناسب ترین گزینه باشد؟

زمان کاشت بیشتر گیاهان در فصل بهار است ولی در فصل تابستان نیز می‌توان برخی از محصولات را کاشت. این گیاهان در تابستان کاشته می‌شوند و در پاییز آن‌ها را می‌توان برداشت کرد.

 

مطالعه بیشتر : چگونه سیلاب‌ها را مدیریت کنیم

محصولات مناسب کاشت در تابستان

 گوجه فرنگی

یکی از محصولاتی که می توان در تابستان کاشت، گوجه فرنگی است. گوجه فرنگی را می توان اواخر بهار یا اوایل تابستان کشت کرد.

بذر گوجه فرنگی را در گلخانه یا خانه بکارید و سپس نهال ها را به زمین اصلی منتقل کنید. دمای مناسب گوجه فرنگی ۲۴ تا ۳۲ درجه سانتی گراد است. گوجه فرنگی برای رسیدن به حداکثر رشد و تولید خود نیاز به آفتاب مستقیم، خاک غنی از مواد غذایی، زهکشی خوب و آب فراوان دارد.

از کودهایی که نیتروژن بالایی دارند استفاده نکنید، زیرا باعث رشد رویشی بیش از حد بوته های گوجه فرنگی می شود و تولید محصول کاهش پیدا می کند.

 

 

 بادمجان

مانند کشت بذر گوجه فرنگی بذر بادمجان را درون گلدان بکارید و سپس نهال ها را به زمین منتقل کنید. دمای مناسب رشد نهال ها ۲۷ تا ۳۲ درجه سانتی گراد است.

توجه داشته باشید که بذر بادمجان در دمای پایین جوانه نمیزند. علاوه بر دما، برای رشد بهتر به آفتاب کامل هم نیاز دارد.

در مدت رشد بوته های بادمجان، مرتباً آبیاری نمایید اما باید مراقب باشید خاک زهکش خوبی داشته باشد. برای جلوگیری از رشد بیش از حد بوته ها، از کودهای نیتروژن بیش از حد نیاز استفاده نکنید.

 

مطالعه بیشتر : نیاز آبی گیاهان و محاسبه میزان آب آبیاری

 

نکته قابل توجه

گوجه فرنگی و بادمجان را در نزدیکی هم نکارید زیرا آفات مشابهی دارند و در صورتی که یکی از آن‌ها دچار مشکل شوند، ممکن است به گیاهان دیگر نیز منتقل شود و باعث خراب شدن محصولات شما گردد.

گوجه فرنگی را می‌توان در کنار محصولاتی مانند ریحان کاشت تا از آسیب کرم گوجه هم جلوگیری گرذد.

خیار 

خیار در هوای گرم  به سرعت رشد می کند. پرورش خیار (خیار یا خیار سالاد) آسان است و معمولاً محصول خوبی خواهید داشت. فقط اگر کاشت خیار را هنگامی که زمین کاملاً گرم است شروع کنید.

خیار یک محصول فصل گرم است که در دمای ۱۸ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد بهترین رشد را دارد و در دماهای زیر ۱۰ درجه سانتی گراد سرما زده می‌شود.

خیار را معمولا بر اساس اندازه آن برداشت می‎کنند و به سن آن توجهی نمی ‎شود. به محض این که خیار به اندازه مناسب رسید باید برداشت شود. در صورتی که خیار در گلخانه کاشته شود و شرایط گلخانه عادی باشد میوه‎ها خیلی زود رشد می‎کنند و به همین جهت حداقل ۲ تا ۳ بار برداشت در هفته ضروری است.

 

فلفل

فلفل می تواند به اندازه گوجه فرنگی و بادمجان در فصل تابستان بسیار مناسب باشد زیرا تمام شرایط رشد فلفل از جمله نور کامل و خاک غنی در فصل تابستان فراهم است. فقط باید مداوم به آن آب بدهید.

دمای مناسب برای جوانه‌زنی بذر فلفل ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است. بذر فلفل در دمای ۲۷ درجه سانتی‌گراد ۵ تا ۶ روزه جوانه می‌زند. در دمای کمتر یا بیشتر، جوانه‌زنی مدت زمان بیشتری طول می‌کشد.

 

 

کدو تنبل و کدو سبز در فصل تابستان

کدو تنبل و کدو سبز نیز همانند فلفل در اوایل تابستان قابل کاشت هستند و در اواخر تابستان یا اوایل پاییز برداشت می‌شوند. مدت زمان بلوغ به نوع واریته کدو بستگی دارد.

لوبیا

بذر لوبیا گزینه مناسبی برای فصل تابستان هست و در این فصل شروع به میوه دادن می کنند. همچنین مصرف بسیار بالایی در غذاهای خانگی دارند.

لوبیا فواید بسیار زیادی دارد و می تواند در یک خاک تابستانی رشد خوبی را از خودش نشان دهد.

دمای مناسب خاک برای جوانه‌زنی بذر لوبیا ۲۱ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد است. زمانی که درجه حرارت خاک در طول روز به طور میانگین حداقل ۱۶ درجه سانتی‌گراد است می‌توانید اقدام به کاشت کنید. در دمای پایین تر از۱۶ درجه سانتی‌گراد جوانه‌زنی مدت زمان بیشتری طول می‌کشد.

هر ۲ تا ۳ هفته یک بار در اواسط تابستان برای تامین مداوم بذر لوبیا را بکارید.

لوبیاها را به طور منظم برداشت کنید تا گیاه به تولید محصول جدید تشویق شود. خاک را مرطوب نگه دارید.

 لوبیا را در خاکی بکارید که کود هم به آن رسیده باشد و همچنین می توانید در کنار آن کلم بروکلی ، هویج و نخود هم بکارید.


 

بامیه

بامیه از سبزیجات پرطرفداری است که در هر خاک زهکشی شده ای به خوبی رشد می کند و محصول خوبی تولید می کند. بامیه در دمای ۲۱ تا ۳۰ درجه سانتی گراد بالاترین رشد و عملکرد را دارد و تحمل دماهای پایین تر از ۱۸ درجه و دماهای بالای ۳۵ درجه را ندارد.

نیاز به کود فسفره قبل از کاشت دارد، مخصوصاً در زمان تشکیل میوه، اضافه کردن کود توصیه می شود. در ضمن در میزان کودهای نیتروژنه به دلیل رشد رویشی زیاد، توجه کنید.

بعد از این که بامیه ها به اندازه ۵ تا ۶ سانت رسیدند، می توانید آن ها را جدا کنید.

 

 

ذرت

ذرت در مقایسه با سبزیجات تابستانی دیگر پرورش پیچیده تری دارد اما اگر آگاهی کامل را داشته باشید و کمی بیشتر به جزئیات آن دقت کنید، قطعاً گزینه مناسبی برای کاشت در فصل تابستان خواهد بود. همچنین طعم بی نظیر را در غذاهای مختلف ایجاد می کند.

ذرت برای رشد به خاکی نیاز دارد که به سرعت خشک نشود و رطوبت را به میزان کافی در خود نگه دارد، در عین حال زهکشی خوبی داشته باشد که آب در خاک نماند و خاک خیس و اشباع از آب نشود.

بذرها را به عمق ۲/۵ سانتی‌متر در خاک بکارید. کاشت ذرت به دو صورت انجام می‌شود:۱- روش خطی ۲- روش پشته‌ای

در روش خطی یا ردیفی فواصل ردیفها را ۷۵ تا ۱۲۰ سانتیمتر و فواصل بوته‌ها را ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر در نظر می گیرند و در روش پشته‌ای، فواصل پشته‌ها را از یکدیگر ۹۰ سانتی متر در نظر گرفته و در هر پشته ۵ الی ۶ عدد بذر را میکارند. کاشت ذرت به صورت پشته ای از کاشت ذرت به روش خطی بهتر است چون عمل گرده افشانی که به وسیله باد صورت می‌گیرد، آسانتر انجام میگرددد. 

 

هویج

از دیگر سبزیجاتی که در فصل تابستان عملکرد بسیار خوبی تولید می کند هویج می باشد. قبل از کاشت هویج بهتر است کود حیوانی پوسیده با خاک مخلوط شود. خاک‌های لوم شنی یا خاک‌های آلی فاقد کلوخ یا سنگ، برای تولید ریشه‌های صاف و راست ترجیح داده می‌شود.

میزان فشردگی خاک بر رشد و طول ریشه موثر است. فشردگی خیلی کم یا خیلی زیاد برای رشد ریشه مضر است. در خاک‌های بسیار فشرده شده ریشه به صورت مخروطی و در خاک‌های نرم، نازک و بلند می‌شود. هویج را به صورت خطی یا ردیفی کشت می‌کنند،  فاصله بین ردیف‌ها یا خطوط را حدود ۴۰ سانتی‌متر و فواصل بوته‌ها را ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر در نظر می‌گیرند و همچنین به صورت دستپاش نیز در سطوح کم کشت می‌شود.عمق کاشت بذر هویج ۵ میلی‌متر است.

بذر هویج زمانی که دمای خاک ۷ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد جوانه می‌زند ولی بهترین دما برای جوانه‌زنی بذر هویج ۱۲ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. بذر هویج در دمای بالای ۳۵ درجه سانتی‌گراد جوانه نمی‌زند.

مقدار آبیاری هویج باید به نحوی باشد که گیاهان دچار کمبود آب نشوند. تحت شرایط کم آبی طعم هویج بسیار تند و در رطوبت زیاد خاک، ریشه ها کم رنگ می شوند. 

 

مطالعه بیشتر : ورق استخر کشاورزی

 

خانواده بری ها

خانواده بری ها و دراگون فروت از دیگر میوه های خاصی هستند که می توانید در شهریور ماه بکارید. بری ها میوه های خوشمزه و آبدار، در رنگ های مختلفی تولید می شوند. بذر بری ها برای جوانه زنی به دمای ما بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد نیاز دارند و در مناطق معتدل و خنک رشد می کنند.

دراگون فروت ها میوه شیرین و خوشمزه ای داشته و در انواع قرمز، زرد، سفید و بنفش کاشته می شوند.

کدو

کدو نمونه دیگر از محصولات فصل تابستان هست که در اوایل تابستان کشت و در اوایل پاییز برداشت می شود. بذرهای کدو را قبل از کاشت به مدت ۲۴ ساعت در آب حتما خیس کنید و بعد آن را به خاک گلدان انتقال دهید.

دمای مناسب جوانه زنی کدو ۱۵ تا ۳۵ درجه سانتی گراد می باشد. گلدان ها را در آفتاب به صورت مستقیم نگذارید و هنگامی که اندازه نهال ها به ۵ سانتی متر رسید، آن ها را به زمین منتقل کنید.

نهال ها احتیاج به آفتاب کامل دارند و همچنین بذرهای کدو را در صورتی که سرمای بهار رفع شده باشد، مستقیم در زمین اصلی می توان کاشت.

کاشت بذر کدو در سطح وسیع به صورت جوی و پشته‌ای انجام می‌گیرد. در این حالت فاصله بین بوته‌ها را ۷۵ تا ۹۰ سانتی‌متر و فاصله بین پشته‌ها را ۱/۵ تا ۲/۵ متر در نظر می‌گیرند.

قبل از کاشت بذر یا نهال در زمین، خاک را شخم بزنید و به آن کود اضافه کنید.

 

ملون

گرمای تابستان شیرینی موجود در خربزه را به ارمغان می آورد. ملون و گیاهان خانواده آن، واقعا سبزیجات آب و هوای گرم نیستند، ولی این میوه هنوز در لیست میوه های آب و هوای گرم قرار دارد. خربزه، هندوانه، طالبی و غیره، در گرمای تابستان، در اکثر مکان ها محصول خوبی تولید می کنند.

ملون ها در خاکی که مقدار کمی شن در آن وجود داشته باشند، رشد بسیار خوبی دارند. خاک آن ها نیز باید زهکشی عالی داشته باشد. آن ها را معمولاً در نور کامل می کارند اما باید مراقب باشید که دچار خشکی و کم آبی نشوند زیرا به شدت در برابر خشکی حساس هستند. تا زمانی هم که میوه ندادند ، باید آب زیادی بخورند.

مراقب باشید خاک از آب اشباع نشود. زیرا عطر و طعم آن ها شیرین نخواهد شد. در ضمن به خاطر بسپارید که اکثر گیاهان خانواده خربزه برای رشد نیاز به فضای زیادی دارند.

 

 

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.