راهکارهای مدیریت کشاورزی

مدیریت کشاورزی، یک کلید مهم در فرآیندها و عملکردهای مربوط به کشاورزی است. فناوری پیشرفته و روش‌های جدید مدیریت کشاورزی رویکرد جدیدی را برای تولید محصولات کشاورزی با پتانسیل تغییر شدید بر محیط زیست ارائه می‌دهد.

 

راهکارهای مدیریت کشاورزی چیست؟

مدیریت کشاورزی، یک کلید مهم در فرآیندها و عملکردهای مربوط به کشاورزی است.  فناوری پیشرفته و روش‌های جدید  مدیریت کشاورزی رویکرد جدیدی را برای تولید محصولات کشاورزی با پتانسیل تغییر شدید بر محیط زیست ارائه می‌دهد.

مدیریت بهینه مزرعه درواقع زیر شاخه ای از فرآیند مدیریت در مزارع می باشد.

اگربخواهیم یک تعریف مختصر از این شیوه مدیریت به شما بگوییم، این نوع مدیریت سبب دستیابی به اهداف صاحبان مزارع در اثر هر گونه محدودیت از نظر فیزیکی، زیست محیطی، قانونی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می شود.


مطالعه بیشتر : ورق استخر کشاورزی

به عبارت دیگر در این شیوه مدیریت سعی می شود تا با غلبه بر محدودیت ها به حداکثر سود در مزرعه دست پیدا کرد.

به طور مثال یکی از محدودیت هایی که امروزه بسیاری از مزارع با آن دست و پنجه نرم می کنند کمبود آب و خشکسالی است.

در مدیریت بهینه مزرعه سعی می شود تا با استفاده از راهکار هایی و مدیریت بهینه در مصرف آب یا تغییر الگوی کشت از چنین محدودیتی جلوگیری کرد و سبب افزایش بازدهی شد.

به طور مثال کشت گلخانه‌ای، استفاده از سامانه های نوین آبیاری، انتقال آب، آنالیز خاک، آنالیز گیاه و … می توانند از جمله راهکار های مدیریتی برای بهینه سازی آب در مزارع باشد البته مدیریت بهینه تنها مربوط به آب نمی شود و می تواند به تمامی عوامل در مزرعه ارتباط پیدا کند.

در اینگونه از مدیریت نیز صاحبان مزارع می توانند از شرکت های مختلف مشاوره بگیرند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن مزارع خود را به شکل بهینه سازی شده مدیریت کنند.

مدیریت در کشاورزی چیست؟

 از پهپادها و ماهواره‌ها گرفته تا اینترنت و هوش مصنوعی، نوآوری‌های فناوری در حال تغییر شکل صنعت کشاورزی است. بازار جهانی کشاورزی هوشمند در سال‌های گذشته به طور پیوسته در حال رشد است و پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده این رشد سریع‌تر باشد.

 

مدیریت در کشاورزی

در واقع باید گفت: مدیریت کشاورزی شغلی است که علم تولید مواد غذایی را در بر می‌گیرد. این علم، با تکنیک‌های کشاورزی و پردازش کلی غذا سروکار دارد. بسیاری از مشاغل کشاورزی هستند که نیاز به مدیریت دارند، به ویژه در پروژه‌هایی که در رشته‌های علمی و با نیروی کار مزرعه کار می‌کنند. 

امروزه با تغییر روش‌های تولید جهانی مواد غذایی، این حوزه یکی از سریع‌ترین رشته‌های در حال رشد در جهان است.

مدیریت مزرعه به چه معناست؟

در ادامه مطلب با مدیریت در مزرعه آشنا خواهید شد. مدیریت مزرعه به روش‌های گوناگون مدیریتی گویند که هدف آن بالا بردن بهره‌وری است. با توجه به مساحت مزرعه یک یا چندین نفر مدیریت مزرعه را بر عهده دارند. مدیریت کشاورزی، مانند مدیریت مشاغل دیگر شامل دستورالعمل‌هایی است که باید به طور مرتب انجام شود. 

با رشد تکنولوژی، استفاده از تکنولوژی و فناوری برای داشتن مدیریت بهتر کشاورزی ضروری است که با استفاده از آن بهره‌وری زمین کشاورزی خیلی بیشتر می‌شود‌.

راه‌کارهای مدیریت بهینه مزارع

از آنجایی که مفاهیمی مانند بهره‌وری و ایمنی مواد غذایی نقش مهمی در تامین مواد غذایی جهان دارند، مشاغل مدیریت کشاورزی دارای پتانسیل بالایی هستند. شیوع منابع غذایی آلوده، نهادهای نظارتی دولتی جدید را وادار کرده است تا فرآیند تولید غذا از منابع گیاهی و حیوانی را مدیریت کنند. 

علاوه بر این، رشد جمعیت و استفاده از برخی مواد غذایی مانند ذرت به عنوان سوخت‌زیستی، پتانسیل رشد این صنعت را محدود کرده است. هدف امروز تلاش برای راه‌های جدید برای تولید مقدار لازم غذا برای جمعیت رو به رشد، در عین حفظ بالاترین کیفیت است که جامعه از کشاورزی انتظار دارد. در ادامه مطلب شما را با راهکارهای مدیریت کشاورزی آشنا می‌کنیم.

1_ سرمایه گذاری مناسب در مزارع

سرمایه‌گذاری، از مهم‌ترین راهکارهای مدیریت کشاورزی است. برای این کار باید ولخرجی نکنید و  تنها برای موارد مهم هزینه صرف کنید. در این بخش، باید با توجه به فناوری و محدوده جغرافیایی، نوع محصولات را انتخاب کنید. بهترین سرمایه‌گذاری، با سرعت زیادی شما را به هدف مورد نظر می‌رساند.

اگر در مدیریت در کشاورزی تجربه زیادی ندارید، بهتر است در استفاده از ابزار تکنولوژی و فناوری‌های جدید خیلی عجله نکنید و از تجربه دیگران نیز در این مسیر استفاده کنید.

بدون استفاده از تجربه دیگران در استفاده از تکنولوژی‌ و فناوری‌های جدید، ممکن است هزینه‌های زیادی را متحمل شوید. 

2_ نظارت درست در مدیریت کشاورزی

دیگر راهکار مهم در مدیریت در کشاورزی، ثبت دقیق فرآیند‌های مزرعه است‌. در این روش باید همه هزینه‌هایی که برای مزرعه صرف می‌شود را با جزئیات کامل ثبت کنید. در ثبت امور مالی باید برای افراد خانواده که در مزرعه فعالیت دارند نیز حقوق در نظر بگیرید‌.

در نهایت شما می‌توانید هزینه‌های اضافی مزرعه را حذف کنید و امور مالی مزرعه را به بهترین شکل کنترل کنید.

مطالعه بیشتر : پرسودترین درختان میوه در ایران

3_ مدیریت واقعبینانه

کشاورزی، می‌‌تواند یک تجارت با بهره‌وری بالا باشد. اما شما باید مواردی مانندی هزینه محصول و ماشین‌‌الات را نیز در نظر بگیرید. زیرا این موارد نقش پررنگی در میزان بهره‌‌وری شما دارد.

به خاطر داشته باشید که در مدیریت کشاورزی، حتما باید عرضه و تقاضای محصولات را در نظر بگیرید. 

4_ گام‌های آهسته در مدیریت کشاورزی

حتما شما این جمله را شنیده‌اید که شهر رم در یک روز ساخته نشد. شما نیز برای مدیریت کشاورزی بهتر، باید زمان کافی داشته باشید و برای رسیدن اهداف خود طبق مسیر مشخص خود پیش بروید.

بهترین راه این است که اهداف کوچکی در نظر بگیرید که در نهایت شما را به هدف اصلی‌تان برساند. استفاده از تجربیات خودتان در گذشته نیز حتما موثر خواهد بود.

5_ تحقیقات مستمر و مداوم

برای موفقیت بیشتر در مدیریت انبار کشاورزی و دیگر بخش‌های آن باید با علم روز و تکنیک‌های آن آشنایی کامل داشته باشید و تحقیقات مداوم در این کار را فراموش نکنید.

مدیریت کشاورزی

6_ مهارت ارتباطی قوی

مدیریت کشاورزی وظایف متعددی را بر عهده دارند و نقش عمدهای در تولید و توزیع محصولات زراعی و دام دارند. آنها باید مهارتهای ارتباطی قوی داشته باشند زیرا اغلب با خریداران و فروشندگان گفتگو میکنند. آنها همچنین در هماهنگی نیازها و فعالیتهای کشاورزی مانند تغییرات رویهای، ذخیرهسازی، درجهبندی، و فرآیندهای لجستیکی کمک میکنند. آنها با بانکها یا سایر وامدهندگان اعتباری مذاکره میکنند تا منابع مالی مورد نیاز برای خرید تجهیزات، محصولات زراعی را در اختیار آن‌ها قرار دهد.

7_ مواد مغذی برای مزرعه

یکی از مهم‌ترین اصول در کشاورزی، در نظر گرفتن مواد مغذی برای مزرعه است. یک کشاورز باید دقیقاً بداند چه نوع مواد مغذی را در چه بازه زمانی وارد خاک کند.

با شناخت کافی مواد مغذی خاک، می‌توان تشخیص داد که کدام برای خاک مضر و کدام مفید هستند. آشنایی با مواد مغذی در مدیریت کشاورزی بسیار مهم است گاهی اوقات ممکن است علی‌رغم اضافه کردن مواد مغذی به خاک، بهره‌وری زیادی نداشته باشید، در این گونه موارد باید راهکارهایی را ارائه دهید که از هدر رفتن مواد مغذی خاک جلوگیری کند‌.

مطالعه بیشتر : آبیاری درختان میوه در بهار

مدیر کشاورزی چه می‌کند؟

مدیران کشاورزی برنامه‌ریزی و هماهنگی عملیات مزارع، نهالستان‌ها، گلخانه‌ها و سایر سایت‌های تولید محصولات کشاورزی را انجام می‌دهند. در محیط‌های کاری بزرگتر نیز ممکن است کشاورزان را استخدام کرده و آموزش دهند تا از محصولات تحت نظارت خود مراقبت کنند.

 مدیر کشاورزی بسیار نزدیک با کشاورزان کار می‌کند. وظیفه اصلی آنها هماهنگ کردن تولید محصول برای شرکت‌ها، تعاونی‌ها یا سایر مالکان است. آنها عوامل کشاورزی مانند بیماری، شرایط بازار، شرایط خاک، آب و هوا، نیازهای تولید و گاهی اوقات حتی برنامه‌های موجود را مدیریت و ارزیابی می‌کنند.

مدیران کشاورزی بر تمامی جنبه‌های اجرای مزارع و سایر تاسیسات تولید محصولات کشاورزی نظارت می‌کنند. برخی از وظایف آنها شامل برنامه‌ریزی، نظارت و مشارکت در فرآیند کاشت، کوددهی و برداشت است.

 آنها ممکن است مسئول استخدام، آموزش و مدیریت کارگران مزرعه باشند و اطمینان حاصل کنند که آنها به درستی برای موقعیت‌های مهم خود آماده شده‌اند. آنها همچنین در انتخاب تجهیزات و لوازم مناسب مورد نیاز برای حمایت مناسب از مزرعه مشارکت دارند. 

مدیر کشاورزی

مطالعه بیشتر : آبیاری گندم روش ها و مراحل

سخن پایانی

گفتیم که مدیریت کشاورزی بر فعالیت‌های مختلف در مزارع، نهالستان‌ها، گلخانه‌ها و سایر امور تولید کشاورزی نظارت و اجرا می‌کنند. این موقعیت برای حفظ منابع غذایی کشور بسیار مهم است. بسیاری از آنها خوداشتغال هستند و در جنبه‌های مختلف مدیریت کشاورزی شرکت می‌کنند. دیگرانی که در مزارع صنعتی بزرگتر کار می‌کنند ممکن است تیمی از کارگران دیگر را رهبری کنند یا وظایف تخصصی‌تری داشته باشند. 

 مدیریت کشاورزی می‌‌توانند بودجه را تعیین کنند. آنها ممکن است تصمیم بگیرند که چگونه محصولات را ذخیره و حمل و نقل کنند و چه طور آن را بفروشند. آنها همچنین ممکن است بر نگهداری صحیح تجهیزات و اموال نظارت کنند.

اگرچه هیچ الزامی برای تحصیل در این رشته وجود ندارد، اما مدرک لیسانس در علوم کشاورزی یا سایر رشته‌های مرتبط با گیاه‌شناسی در حال تبدیل شدن به یک استاندارد صنعتی برای کسانی است که خوداشتغال نیستند. با این حال، تجربه کار در مزارع هنوز محبوب‌ترین شکل آماده‌سازی برای موقعیت‌های مدیریت کشاورزی است.

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.