پرسودترین درختان میوه در ایران

 
پرسودترین درخت میوه در ایران

 

همه ما کشورمان ایران را به عنوان کشوری چهارفصل می شناسیم، به این معنا که ایران با داشتن آب و هوای متفاوت، توانایی پرورش انواع گیاهان و درختان از درختان میوه گرمسیری مانند خرما، موز و انبه تا انواع درختان میوه با آب و هوای خنک مانند گردو و انواع درختان هسته دار را در نقاط مختلف ایران پرورش دهید و از برداشت این میوه ها سود خوبی ببرید.

 • برخلاف گذشته که افراد کشاورزی را کاری کم سود می دانستند، امروزه با افزایش نرخ بیکاری، افراد با کشت و کار آگاهانه می توانند به سود های زیادی از راه کشاورزی دست پیدا کنند. افرادی که به کار باغبانی یا کشاورزی روی می آورند با شناخت پر سودترین درختان میوه، اصول کشاورزی، نوع خاک، اقلیم منطقه و … می توانند به به سود خوبی دست پیدا کنند.
 • زمانی که قصد احداث یک باغ یا نهالستان را دارید، بهتر است با یک اقدام آگاهانه، پرسود ترین درختان را انتخاب نمایید. در این بین ممکن است در انتخاب بهترین گزینه سردرگم باشید.

عوامل سودآوری یک درخت میوه

در رابطه با عوامل موثر بر سودآوری درخت میوه خاطرنشان می شود که تمامی محصولات درخت میوه در صورتی می توانند سودآور باشند که در شرایط اقلیمی و جغرافیایی خوب و کشاورزی پایه و نوین از نظر کشاورزی کاشته شوند.

در واقع با رعایت اصول کشاورزی می توانید با کاهش هزینه ها و افزایش تولید سودآوری کشاورزی را افزایش دهید و این رمز موفقیت در کسب سود بیشتر در باغبانی در ایران است.

مطالعه بیشتر : آبیاری درختان میوه در بهار

اصول کشاورزی نوین مطابق با سودآوری احداث باغ میوه در ایران

انتخاب ارقام تجاری، پرمحصول و زودبازده

اولین قدم در اجرای کشاورزی نوین، انتخاب ارقام تجاری است. در نهالستان های پرطرفدار نهال ها فقط در ارقام تجاری به فروش می رسد زیرا کشاورز تنها از این طریق می تواند بالاترین راندمان را در سطح زیر کاشت خود داشته باشد. اما تمام نهالستان ها از سایر شرایط برای پرورش تجاری پیروی نمی کنند، در ادامه به سایر شرایط مهم برای پرورش تجاری می پردازیم.

انتخاب رقم مقاوم

یکی از مهمترین ملزومات یک محصول تجاری سودآور، مقاوم بودن در برابر آفات، بیماری ها و شرایط نامساعد محیطی مانند سرما، گرما، کمبود آب و ... است، باید بدانید که کاشت درختان میوه تجاری در صورتی که بر پایه ی مقاوم پیوند نخورده باشند مقاومت کمتری نسبت به همه این عوامل دارند(حساس) و نه تنها سودآور نیستند، بلکه بسیار مضر هستند.

انتخاب رقم تجاری با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی منطقه

عامل مهمی که باید برای شرایط محیطی خوب در نظر گرفت، تحمل دمای درختان میوه است، در حالی که محصولات تجاری می توانند بالاترین و کمترین دما را تحمل کنند.نیاز سرمایی درختان میوه و همچنین ارتفاع منطقه از سطح دریا و رعایت الزامات درخت میوه انتخاب شده از شرایط اصلی محیطی و جغرافیایی است که در انتخاب نوع میوه و کاشت آن رقم تجاری می تواند سوددهی خوبی داشته باشد.

اصول کاشت درختان در باغبانی نوین

در باغبانی نوین برای کاهش هزینه ها باید درختکاری نیز به صورت اصولی و علمی انجام شود و مرحله اول بر اساس نیاز گونه منتخب برای آماده سازی خاک و حفر چاله صورت گیرد. فاصله سوراخ ها باید با توجه به نیاز نوری و سرعت رشد درختان در مرحله بلوغ تعیین شود تا در باغبانی نوین با باغچه های متراکم و شاخه های پلکانی در هم رفته مواجه نشوند.

در فرآیند آماده سازی خاک در باغبانی نوین، قبل از کاشت در مزرعه، خاک باید آزمایش و نمونه برداری شود و کودی که باید در زمان کاشت یا قبل از کاشت به خاک اضافه شود، کاملاً با توجه به نیاز محصولات تعیین شود تا کمبودهای موجود در خاک بررسی شود.

رعایت نکردن این دو نکته می تواند منجر به مسمومیت غذایی ناشی از مصرف بی رویه کود، افزایش تراکم درختان، کاهش نور دریافتی درختان در اثر در نظر نگرفتن فاصله ی مناسب بین درختان و افزایش انتشار آفات و بیماری ها و به خطر افتادن کنترل آنها شود.

اصول داشت درختان میوه در باغبانی نوین

آبیاری، کود دهی، هرس و کنترل آفات در باغبانی نوین همه بر اساس تقاضا و به صورت برنامه ریزی شده انجام می شود.باغبانی نوین بدون ارزیابی تقاضا یا انجام آزمایشات سالانه کود یا سم مصرف نمی کند. بنابراین هزینه های بالای خرید کود و سم که ممکن است حتی مفید هم نباشد صرف نمی شود و در نهایت منجر به افزایش تولید درختان میوه و سوددهی می شود.

در رابطه با اصول آبیاری ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که نوع سیستم آبیاری نیز بر سودآوری باغ تاثیر می گذارد، بنابراین استفاده از سیستم های آبیاری سطحی مضرترین سیستم آبیاری محسوب می شود و در نقطه ی مقابل آن استفاده از انواع سیستمهای آبیاری تحت فشارمناسب با نوع درخت میوه می توان شما را به سود مطلوب نزدیکتر کند.

اصول برداشت درختان میوه در باغبانی نوین

در باغبانی نوین حتی چیدن میوه از درختان با هدف به حداقل رساندن آسیب به شاخه ها و افزایش احتمال بیماری های گیاهی اصولی است و در نهایت در باغبانی نوین حتی میوه چینی برای کاهش هزینه ها و افزایش عملکرد انجام می شود.

تا اینجای مطلب دانستید که رعایت اصول باغبانی نوین می تواند سود ایده آلی را در کاشت درختان میوه مختلف برای شما به ارمغان بیاورد و اگر اصول باغبانی نوین را رعایت نکنید، با هر خطا درصدی از سود باغ شما کم خواهد شد.

درخت میوه سردسیری پر سود در ایران

درختان میوه سردسیری همه به روش و شرایط خاص خود می توانند سودآور باشند، اما یکی از پردرآمدترین درختان میوه سردسیری، گردو است. کاشت گردو در ایران بسیار رواج دارد و جالب اینجاست که ایران از نظر سطح زیر کاشت درختان گردو رتبه ی دوم در جهان را داشته و از نظر میزان تولید گردو در جهان رتبه ی سوم را داراست.

این رتبه بندی نشان می دهد که ایران به عنوان یکی از بزرگترین مراکز تولید گردو در جهان می تواند مقادیر زیادی از این محصول را به خارج از کشور صادر کند و سود کلانی نصیب باغداران میکند. در واقع صادرات محصولات راهی برای افزایش سود است.

در اصول باغبانی نوین به اهمیت انتخاب ارقام تجاری و مقاوم اشاره کردیم، خبر خوب این است که نهالستان های بسیار معتبری در ایران وجود دارد که با پیوند و ارقام مقاوم به پرورش نهال گردو می پردازند و در حال حاضر قادر به تولید ارقام تجاری و مقاوم هستند. نهال گردو تجاری و مقاوم در انواع مختلف در سراسر جهان تولید می شود.

بنابراین، اگر قصد ایجاد یک باغ گردو پرمحصول را دارید، باید نهال گردو را از نهالستان های معتبر خریداری کنید که بتوانند نهال های اصیل تایید شده پیوند پایه مقاوم را در اختیار شما قرار دهند.

درخت گردو پرسودترین میوه:

 • گردو یکی از میوه هایی است که تقاضای زیادی در بازار ایران و در بازارهای خارجی دارد. کشور ایران در تولید محصول گردو، مقام سوم را بعد از کشور چین و آمریکا دارا می باشد. این میوه پر خاصیت و پر طرفدار بر سر سفره صبحانه تا پخت انواع غذاها، دسر ها و کیک ها و نیز تنقلات و خشکبار و آجیل کاربرد دارد. از همین رو زمانی که یک باغ گردو داشته باشید، می توانید به راحتی مشتری این محصول را پیدا نموده و به فروش برسانید. مزیت های یاد شده در ادامه، موجب می شود تا باغداران زیادی تمایل به کاشت نهال گردو داشته باشند.

 

image

 

مزیت های کاشت نهال گردو:

داشتن یک باغ گردو برای باغدار سود خوبی را به همراه دارد. درخت گردو به دلایل زیر جزو پرسود ترین درختان میوه به شمار می آید:

 • محصول گردو دارای بازار خوب نه تنها در ایران بلکه در بازار جهانی می باشد.
 • گردو محصول پر هزینه ای نیست به عبارت دیگر هزینه زیادی در مرحله برداشت و جابجایی و بهره برداری برای باغدار به همراه ندارد.
 • می توان آن را به راحتی به فروش رساند.
 • به راحتی می توان محصول گردو را در انبار نگهداری نمود.
 • ارسال آن به شهرهای دیگر جهت فروش آسان می باشد.
 • میوه خشک گردو نسبت به سایر میوه ها و خشکبار قیمت بالاتری دارد.

نهال گردو از طریق کاشت بذر و راه های دیگر به بار می آید. اما کاشت از طریق بذر توسط باغدار مقرون به صرفه نمی باشد. بنابراین با توجه به اوضاع اقتصادی، بهتر است نهال های پر سود و نسل جدید را از نهالستان های معتبر تهیه نموده و در باغ ها بکارید تا بار دهی آنها زودتر اتفاق بیافتد. نهال های بومی باردهی 2 تن در هر هکتار و نهال های نسل جدید 10 تن در هر هکتار دارند. بهتر است در هنگام انتخاب درخت گردو برای کاشت اقتصادی، نهالی با شرایط زیر را انتخاب نمایید:

 • درخت گردوی انتخاب شده، پربار باشد.
 • گردو ها قادر به خود افشانی باشند.
 • مغز گردو ها سفید باشد.
 • گردو ها پر مغز بوده و درصد مغز گردو به پوست آن بیشتر باشد.
 • مقاومت خوبی نسبت به آفات داشته باشد.
 • نسبت به سرما مقاوم باشد.
 • نهال دیر برگ و دیر گل باشد.

مطالعه بیشتر : ۱۱ گل مناسب برای نگهداری در عید نوروز

انواع ارقام تجاری و مقاوم به بیماری گردو در مناطق سردسیر

گردو رقم ژنوتیپ برتر:

این رقم به دلیل کوتاهتر بودن نسبت به ارقام مشابه و عملکرد بیشتر با عملکرد تا 11 و نیم تن در هکتار شناخته شده است. ارتفاع کم آن برداشت میوه را با دست امکان پذیر کرده است و می توان این درختان را حتی در فاصله 6 متری کاشت.

گردو ژنوتیپ رویال تیپ 9 :

این رقم به دلیل عملکرد بالا و دوبار گل بودن شهرت دارد،دوبار گل دادن آن در واقع مقاومتی در برابر سرمای بهاری است که باغداران در اکثر مناطق سردسیر با آن مواجه هستند، درختان این رقم اگر با سرمای دیررس بهاری برخورد کنند آنها دوباره گل می دهند و ضرر را جبران می کنند.

گردو فرنور :

این رقم از فرانسه منشاء گرفته و در ایران پیوند زده شده است و یکی دیگر از درختان گردو پرمحصول در مناطق سردسیر است و دارای مزایای اقتصادی بالایی برای باغداران می باشد.

درخت میوه گرمسیری پرسود در ایران

ایران دارای انواع درختان میوه گرمسیری سودآور مانند انگور، انار، انجیر و بسیاری از انواع درختان دیگر است که می‌تواند در مناطق گرمسیری رشد کرد، به‌عنوان مثال استهبان در استان فارس دارای بزرگترین سطح زیر برای کاشت انجیر دیم در کل دنیا است. این امر نشان دهنده بازار خوبی برای تولید و فروش انجیر ایرانی خواهد بود.

لازم به ذکر است که هدف از تولید انجیر خشک کردن میوه آن است، در واقع انجیر خشک به صورت خشکبار به فروش می رسد و به دلیل کیفیت بالا به بازارهای داخلی و خارجی صادر می شود.

در مورد درختان میوه گرمسیری باید توجه داشت که بیشتر مناطق گرمسیری در کشور به ویژه استان های گرمسیری مرکزی ایران همگی دارای خاک های شور هستند که با مشکل کم آبی همراه است، بنابراین سودآورترین نوع درخت میوه در این منطقه باید درختی باشد که بیشترین سازگاری به خاک شور و کم آبی داشته و همچنین تولید آن در بازارهای داخلی و خارجی جایگاهی داشته باشد.

با توجه به شرایط فوق می توان پسته را سودآورترین درخت میوه در مناطق گرمسیری دانست.

 
image
 

درخت پسته، پرسود ترین درخت مناطق کویری:

 • پسته یکی از پر سود ترین درختان میوه می باشد که از بازار فروش خوبی برخوردار است. این درخت در صورتی پر بار خواهد بود که در اقلیم و آب و هوای مناسب خود کشت شود. درخت پسته در آب و هوای گرم و خشک و با رطوبت پایین را می پسندد. درخت پسته در آب و هوای مرطوب به خوبی رشد می کند اما باردهی مناسبی نخواهد داشت.
 • بهترین شرایط آب و هوایی برای کاشت درخت پسته، آب و هوای گرم و خشک در تابستانی که گرمای سوزان نداشته و زمستان سرد و معتدل است. برای اینکه درخت پسته ای با باردهی خوب بکارید، بهتر است از نهال یا پایه پسته قوی و مناسب استفاده نمایید که عاری از هر گونه بیماری و آفت باشد. یکی از انواع پایه پسته برای کاشت پسته پر بار، پایه پسته هیبریدی آمریکایی است.

پایه پسته هیبریدی آمریکایی (ucb1):

 • یکی از پایه های پسته قوی که اصلاح نژاد شده، پایه پسته هیبریدی آمریکایی که به UCB1 نیز معروف است. این نوع از پایه پسته، در برابر انواع بیمارها و باکتری های خاکزی مثل نماتد، ورتیسیلیوم گموز و انواع کپک ها از مقاومت بالایی برخوردار است. این پایه پسته در محیط ایزوله در آزمایشگاه از طریق کشت بافت پدید می آید.
 • از رشد بالایی نسبت به پایه های دیگر برخوردار است. این پایه یکساله پیوند خورده و زودتر از نهال های معمولی بار می دهد. پایه پسته هیبریدی آمریکای، در برابر سرما، گرما، کم آبی و شوری از مقاومت بالایی برخوردار است.

انواع پسته تجاری و سودآور در ایران

نهال پسته کله قوچی:

رقم پسته کله قوچی یکی از ارقام پسته باارزش تجاری قابل کاشت در مناطق پسته‌کاری ایران است و به دلیل اندازه و کیفیت بالا از محبوبیت بالایی برخوردار است، بنابراین به کشورهای دیگر صادر می‌شود.دیر گل بودن این رقم پسته دلیل دیگر برای محبوبیت آن بین باغداران بوده و همین امر سبب می شود باغدارانی در زمان خرید نهال پسته این رقم را انتخاب می کنند نگرانی از بابت سرما زدگی بهاره نداشته باشند، عملکرد این رقم پسته به 7 تن در هکتار می رسد.

نهال پسته اکبری:

فروش نهال پسته اکبری به دلیل مقاومت نسبتاً بالا به سرما در بین سایر ارقام پسته رواج بیشتری دارد، به همین دلیل نام این رقم پسته اغلب شنیده می شود و بعنوان پسته مجلسی نیز در بازار فروش خوبی دارد. رقم این پسته به 7 تن می رسد.از دیگر ویژگی های مهم این رقم پسته مقاومت بسیار زیاد آن در برابر شوری خاک است و در شوره زار نیز قابل کاشت است.

نهال پسته هیبرید:

این نهال پسته پیوندی نسبت به سرما، گرما و آفات بسیار مقاوم است و برای اکثر باغداران پسته انتخاب خوبی است. قیمت نهال پسته هیبرید ممکن است اختلاف کمی با سایر ارقام داشته باشد اما به واسطه ی مقاومت بالا و همینطور کیفیت بالای میوه انتخاب بسیار خوبی است،عملکرد این رقم پسته می تواند به 7 تن در هکتار برسد.

نهال پسته احمد آقایی:

اگر به دنبال رقم پسته ای هستید که بازدهی بیشتری نسبت به سایرین داشته باشد، نهال پسته احمد آقایی را پیشنهاد می کنیم که در شرایط مساعد می تواند تا 8 تن در هکتار محصول دهد و به دلیل رنگ پوست به میوه های استخوانی معروف است. این نهال پسته می تواند حتی در آب و هوای کمی سرد به دلیل مقاومت نسبی به سرما رشد کند و کیفیت بالای میوه آن را به بازار عرضه و در بین مصرف کنندگان محبوب کرده است.

مطالعه بیشتر : آبیاری گندم روش ها و مراحل

درخت بادام از پرسود ترین درختان میوه:

درخت میوه پر سود دیگر که می توانید برای خرید و کاشت آن اقدام نمایید درخت بادام است. در مناطقی از ایران که به جهت کم آبی امکان کاشت درخت وجود ندارد، میتوان درخت بادام را کاشت و ماهانه فقط یکبار درخت را به روش غرق آبی آبیاری نمود.

در هنگام خرید نهال بادام حتما نهال های تجاری و پر سود را انتخاب نمایید. متوسط برداشت بادام در باغات آبی در هر هکتار 1350 کیلوگرم و در باغات دیم 600 کیلوگرم است. از آنجایی که کاشت به صورت دیم هزینه های کمتری دارد، لذا کاشت و برداشت آن برای کشاورزان پر سود تر است. می توان توسط روش های جدید و با کشت اصولی میزان بار دهی در هر هکتار را به 1500 کیلوگرم نیز افزایش داد.

 ارقام درخت بادام عبارتند از:

 • بادام فرانیس
 • بادام دیر گل
 • بادانم تونو
 • بادام پوست کاغذی
 • بادام مامایی
 • بادام سنگی
 • بادا سوپر نوا
 • بادام دیم

تمام ارقام بادام در برابر کم آبی و نیز انواع بیماریها مقاوم هستند.

 
image

 

نهال انگور

انگور یکی از درختان میوه ای می باشد که سالانه از فروش بالا و سود خوبی برخوردار است. کشور ایران از لحاظ تولید انگور رتبه هفتم جهان را به خود اختصاص داده است. از همین رو خرید نهال انگور جهشی برای رسیدن به سود بیشتر است.

عمر هر درخت انگور 75 الی 80 سال می باشد. درخت انگور در سال به 2 تا 3 ماه سرمای زمستانه نیاز دارد. شکل و ظاهر درخت انگور بوته ای می باشد و به دو نوع دانه دار و بی دانه تقسیم می شود. به طور کلی انگور درختی مقاوم به کم آبی می باشد. درختان جوانتر به جهت نداشتن ریشه قوی به آبیاری نیاز دارند.

ارقام انگور عبارتند از:

 • انگور بی دانه زرد
 • انگور کندری
 • انگور بی دانه قرمز
 • انگور فیلم سدلس
 • انگور پرلت فرانسوی
 • انگور فخری
 • انگور شانی سیاه یا بنفش
 • انگور یاقوتی

سخن پایانی

اگر قصد دارید از باغ خود سود ببرید، باید به دنبال نهالی باشید که به بهترین وجه با شرایط آب و هوایی و خاک منطقه شما سازگار باشد. لازم به ذکر است که با توجه به بحران فزاینده آب، به کشاورزان توصیه می شود انواع درختان میوه ای را انتخاب کنند که به آب کمتری نیاز دارند و از اصول باغبانی نوین در باغ خود پیروی کنند و بدون شک سود مطلوب را به دست می آورند.

 

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.